تبلیغات
طهارت روحی - راههای افزایش محبت به خداوند
آرشیو موضوعی
حقیقت سلوك چیست؟؟

خاصیت عجیب این نفس(بخوانید)

مراحل سیروسلوك و تهذیب نفس

رموز بیداری از خواب غفلت(بسیار مهم برای سلوك)

لوازم سلوك الی الله

تشخیص امراض نفسانی و راه معالجه

چند داستان در خصوص مرحله ی بیداری(یقظه) بخوانید

نورى در تاریكى (بخوانید دوستان من)

راه های افزایش محبت به خدا

شیطان در گوشت و خون و دل آدمى نفوذ دارد

شرح اسماء الله

نمونه ای از دستورالعمل های مرحوم مجلسی برای سیروسلوك(ریاضت)

مرحوم میرجهانى و تذكر او درباره تزكیه نفس

درس‌هایی از محضر استاد

چگونه از خواب غفلت بیدار شویم؟

حقیقت بسم الله به نقل از مرحوم دولابی

پند های یك استاد اخلاق....

تزكیه نفس و تزكیه عمل

داستان دقوقی!

«كسل و بى‏حال نباشید»

11 دستور از فرمایشات آیت الله بهجت در خود سازی

حقایقى در خصوص استغفار

کلید سعادت دنیا و آخرت(دستوراتی از آقا سید علی قاضی)

چند دستورالعمل(سیر الی الله)

بداخلاقی و کج خلقی

برای رسیدن به تکامل به چه چیزهایی نیاز داریم؟

راه تحصیل مقام رضا کدام است؟

بر منبر دل‏ها (بخوانیم...ضرر نمیكنید)

روش - استغاثه به امام زمان بقیه الله

«دستورات تمركز فكر»

مصاحبه با یك اهل تزكیه نفس

تعریف مکاشفه و مشاهده

برای رسیدن به تکامل به چه چیزهایی نیاز داریم؟

راه غلبه بر نفس چیست؟

تکامل بشر در چیست ؟؟ چه چیزهایی را تکامل او می نامند ؟؟

عمومی

گنهکاران! هیچ گاه از رحمت پروردگار ناامید نشوید!!!

نظرسنجی
صفحات وبلاگ

خبرنامه
لینكستان
درباره ...

Designed By : DavoodSysteM
Powered By : MihanBlog

:: راههای افزایش محبت به خداوند

یا هو

چرا محبّتمان به خداى متعال كم است ؟

معرفت خیلى مهمّ است و محبّت شاید نتیجه ی معرفت باشد. ما تا اندازه اى كه معرفت به خدا داریم محبّت نداریم والاّ باید منفجر شویم. چون معرفت ما مشكوك است و جدّى نیست والاّ خدائى كه از رگ گردن به تو نزدیكتر است، خدایى كه این همه مهربانى می كند، چطور شب می خوابى و یك «یا اللّه» نمی گویى؟ چطور می خوابى و لحظاتى از محبت شدید به خدا گریه نمی كنى؟ چطور خدا را از خودت جدا مى‏دانى؟

همه جا هست اگر دوستش ندارى، نافهمى، غافلى، لذا غفلت نداشته باش. موقع خواب بگو: «یا اللّه» چطور وقتى می خواهى چشمت به زنها نیفتد «یا اللّه» می گویى، شیطان را از خودت دور كن و «یا اللّه» بگو.

اگر انسان معرفت پیدا كند محبّت هم پیدا می شود و وقتى محبّت پیدا شد انسان نمى‏تواند به یاد محبوبش نباشد. لذا كوشش كنید معرفتتان را به ذات مقدّس پروردگار از طریق فكر در آیات آفاقیّه و انفسیّه زیاد كنید.مقدارى در خودتان فكر كنید، در نعمتهاى پروردگار فكر كنید، یك مقدارى هم از روایات و گفته هاى دانشمندان كمك بگیرید چون وقتى معرفت زیاد شود خواهى‏نخواهى محبّت هم زیاد می شود.

اینها كه عشق مجازى دارند همین طور كه نشسته اند دائم به فكر معشوقشان هستند و حتّى یك لحظه هم مخصوصا اگر دور از هم افتاده باشند از یاد یكدیگر غافل نمی شوند. چنین حالتى اگر پیدا شود انسان همیشه یاد خدا هست و او را فراموش نمی كند.

چگونه مى‏توان به خداى تعالى محبّت داشت؟

یكى از صفات مؤمن و علائم مؤمن این است كه خداوند را بیشتر از همه چیز دوست داشته باشد.
كسانى كه ایمان به خداوند دارند حبّشان به خداى تعالى شدیدتر است تا دیگر افراد و نقطه ی حسّاس محبّتشان تعلّق به ذات اقدس متعال دارد و هر چیزى كه تعلّقش به خداوند بیشتر باشد آن چیز را بیشتر دوست دارند. اگر محبّت انسان حساب شده باشد طبعا محبّت و علاقه به متعلّقات محبوب هم دارد. یعنى هر چیزى كه تعلّقش به محبوب بیشتر باشد بیشتر دوست دارد و هر چیزى كه تعلّقش به محبوب كمتر باشد كمتر دوست دارد. ما می گوییم خدا را دوست داریم در حالى كه در عمل شاید خداوند در صف آخر باشد! به جهت اینكه ما محبّتمان به هر چیزى بیشتر باشد به همان چیز بیشتر اهمیّت مى‏دهیم. مثلاً گاهى انسان به خاطر زن و فرزند و زندگى و حتّى رفیق به معصیت می افتد و گاه گاهى هم متوجّه معصیتش می شود و بعد هم می گوید: خدا چه كار كند فلانى را كه مرا به معصیت انداخت!

خداى تعالى در آیه اى از قول بندگانش در روز قیامت می فرماید: اى كاش من با فلانى دوست نمی شدم چرا كه مرا از خداوند دور كرد.
البتّه درست است كه رفیق بد انسان را از خدا غافل می كند ولى اگر انسان قوى باشد و داراى قدرت روحى باشد او باید رفیقش را به خدا نزدیك كند و در آن شخص تأثیر بگذارد.
خیلى از افراد بودند كه با داشتن رفیق خوب به خداوند عزّوجل نزدیك شدند.
كسى كه ضعیف است تحت تأثیر شخص قوى قرار می گیرد و اگر انسان قوى باشد باید محیط را تحت تأثیر خودش قرار دهد و یا لااقل آن قدر محكم باشد كه دیگران در او اثر نگذارند.

محبّت زن و فرزند و مال و ثروت نباید انسان را از خداوند دور كند بلكه اینها باید وسیله اى باشند كه انسان را به خداوند نزدیك كنند.

خداى تعالى در قرآن شریف می فرماید: بگو آیا پدران و یا فرزندانتان و یا اموالتان نزد شما محبوب ترند یا خدا؟

اگر كسى محبّت به خدا نداشته باشد آن طورى كه باید داشته باشد و در این مرحله بماند مثل مرده اى است متحرّك كه در مادّیت و محبّت به غیر خدا مرده است، در حالى كه انسان باید به خداوند و بعد به متعلّقاتش عشق بورزد. متعلّقات خداوند كه هستند؟ اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام .اینها تعلّقشان به خداوند از هر موجودى بیشتر است چرا كه اینها ید اللّه هستند، اُذُن اللّه هستند، وجه اللّه هستند، لسان اللّه هستند، عین اللّه هستند و بالاخره نفس اللّه هستند

راه رسیدن به خدا چیست؟ و چه چیزهایى انسان را از خداى تعالى دور می كند؟

وقتى ما به فرزندان پیامبر صلی الله علیه وآله اظهار محبّت كردیم و اجر رسالت رسول اللّه صلی الله علیه وآله را ادا كردیم یك راهش این است كه قبرشان را زیارت كنیم .
كسى كه می خواهد به سوى ربّش راهى پیدا كند، راه واقعى توحید را پیدا كند باید اظهار محبّت به فرزندان پیامبر صلی الله علیه وآله بكند. به خدا قسم رسیدن به خدا هیچ راهى ندارد جز اظهار محبّت به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام.

ده میلیون مرتبه «یا هو» گفتن، نه صد مرتبه «یا اللّه» گفتن اگر از طرف خاندان عصمت علیهم السلام نباشد ارزش ندارد محبّت به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام است كه اگر آنها گفتند بگو «یا على» بگو، اگر آنها گفتند بگو «یا اللّه» بگو، اگر آنها گفتند بگو «یا مقلّب القلوب و الابصار» باید بگوئیم، هر چه گفتند مطیع باشیم، این راه رسیدن به خدا است. اگر می خواهید به خدا برسید هیچ راهى ندارد جز این یك راه: «انّك لمن المرسلین على صراط المستقیم» معناى این آیه این است كه همین كارها را از صراط مستقیم سخنان رسول اكرم صلی الله علیه وآله باید انجام دهید، همین شما را به خدا می رساند. منتهى چون منظّم نیست یك قدرى شما را بالا می برند باز گناه می كنید پائین می ائید، همین طور متوقّف هستید، اگر قول دهید كه گناه نكنید گناهانى كه آسان است ولى نزد خدا بزرگ است مثل غیبت و تهمت انجام ندهید. مثل كسى كه خودش را كثیف می كند و حمام می رود و خودش را می شوید این آدم متوسط تمیز مى‏ماند ولى تمیز صد درصد نیست. ما می رویم در جامعه گناه می كنیم مخصوصا گناه غیبت، یا در حرم مام رضا علیه السلام گناه می كنید، هر كس حرم على بن موسى الرضا علیه السلام برود مثل این است كه از مادر متولّد شده است و هیچ گناه ندارد.البتّه بعضى از گناهان مثل حقّ الناس، گناهانى مثل ترك كردن نماز باید جبران شود، نماز را كه نخوانده بخواند پاك پاك می شود. كسى را در حرم دیده است كه گفت فلانى ریاكار است، با این حرف تمام زیارتش را به باد داده است مثل كیسه اى كه پر از جواهر كرده بعد سوراخ می شود و می ریزد. وقتى كه گناه را ترك كردید مثل سفینه ی فضانورد بالا می روید یعنى انسان كارهاى ثواب را انجام دهد و كارهاى گناه را ترك كند.
مرحوم حاج ملاّ آقاجان زنجانی از اولیا خدامی گفتند: دل كسى را محزون نكن و نرنجان این حزن او یك واكنش دارد به سراغ تو می اید و تو را مریض می كند، بى‏حال می كند، تو را كم توفیق می كند، كم پول می كند اینها واكنش دارد هیچ هم متوجّه نیستیم، رسیدیم به یك نفر، به او اعتنا نكردیم، بى‏جهت خبرى را به او داده ایم و بعكس هر چه افراد بتوانند افرادى را از خود خوشحال كنند روحشان ترقّى می كند نه مثل كسى كه می گوید ما فلان نماز را خواندیم یا مستحبّات را انجام دادیم ولى ترقّى نكردیم نه، ترقّى می كنى ولى زبانت نمی گذارد.

حتّى اگر می خواهید غذاهائى بخورید كه براى همسایه هایتان عطرى دارد مثلاً دود كباب راه انداختى یك لقمه اى به او بده اگر نمى‏توانى مخفى كنى كه بویش به مشام او نرسد، نكن. در جاهائى كه فقیرنشین است انسان نباید حتّى نانش را نشان دهد.

:: نوع مطلب : راه های افزایش محبت به خدا ,

:: نوشته شده توسط : محمد در دوشنبه 1 مرداد 1386 و ساعت 03:07 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین