تبلیغات
طهارت روحی - «دستورات تمركز فكر»
آرشیو موضوعی
حقیقت سلوك چیست؟؟

خاصیت عجیب این نفس(بخوانید)

مراحل سیروسلوك و تهذیب نفس

رموز بیداری از خواب غفلت(بسیار مهم برای سلوك)

لوازم سلوك الی الله

تشخیص امراض نفسانی و راه معالجه

چند داستان در خصوص مرحله ی بیداری(یقظه) بخوانید

نورى در تاریكى (بخوانید دوستان من)

راه های افزایش محبت به خدا

شیطان در گوشت و خون و دل آدمى نفوذ دارد

شرح اسماء الله

نمونه ای از دستورالعمل های مرحوم مجلسی برای سیروسلوك(ریاضت)

مرحوم میرجهانى و تذكر او درباره تزكیه نفس

درس‌هایی از محضر استاد

چگونه از خواب غفلت بیدار شویم؟

حقیقت بسم الله به نقل از مرحوم دولابی

پند های یك استاد اخلاق....

تزكیه نفس و تزكیه عمل

داستان دقوقی!

«كسل و بى‏حال نباشید»

11 دستور از فرمایشات آیت الله بهجت در خود سازی

حقایقى در خصوص استغفار

کلید سعادت دنیا و آخرت(دستوراتی از آقا سید علی قاضی)

چند دستورالعمل(سیر الی الله)

بداخلاقی و کج خلقی

برای رسیدن به تکامل به چه چیزهایی نیاز داریم؟

راه تحصیل مقام رضا کدام است؟

بر منبر دل‏ها (بخوانیم...ضرر نمیكنید)

روش - استغاثه به امام زمان بقیه الله

«دستورات تمركز فكر»

مصاحبه با یك اهل تزكیه نفس

تعریف مکاشفه و مشاهده

برای رسیدن به تکامل به چه چیزهایی نیاز داریم؟

راه غلبه بر نفس چیست؟

تکامل بشر در چیست ؟؟ چه چیزهایی را تکامل او می نامند ؟؟

عمومی

گنهکاران! هیچ گاه از رحمت پروردگار ناامید نشوید!!!

نظرسنجی
صفحات وبلاگ

خبرنامه
لینكستان
درباره ...

Designed By : DavoodSysteM
Powered By : MihanBlog

:: «دستورات تمركز فكر»

لا هو الا هو

«دستورات تمركز فكر»

اگر مى‏خواهى تمركز فكرت در اختیارت قرار بگیرد باید روزى یك ساعت تا چهل روز در اطاق كوچكى كه هیچ نوع تزئینات و چیزهائى كه توجّهت را به خود جلب مى‏كند نداشته باشد، عبادات و دعاها و تلاوت قرآنت و بخصوص اذكار را در آنجا انجام دهى و خود را صد در صد در محضر خدائى كه محیط بر همه چیز است بدانى و به چیزى غیر او فكر نكنى و با دقّت كامل مهار فكرت را در دست بگیرى و نگذارى كوچك‏ترین حواس پرتى عارضت گردد، در این صورت مى‏توانى به مقصد برسى و تمركز فكرت را در اختیار بگیرى و این كار را تمرین نمائى.

     دوّم:

     استادم فرمود: یكى از چیزهائى كه فكر را متمركز مى‏كند عشق و علاقه شدید به چیزى یا به فردى از افراد است، عشق تمام فكر انسان را به معشوق متمركز مى‏كند و حواسش را از چیزهاى دیگر جمع مى‏نماید، اگر انسان بتواند به كارى كه مى‏خواهد انجام دهد. علاقه پیدا كند و به آن كار عشق بورزد، كارش را با تمركز فكر و صحیح انجام مى‏دهد. پس بدون تردید یكى از راههاى در اختیار گرفتن تمركز فكر این است كه انسان عشق و علاقه شدیدى در خود قبل از انجام هر كار نسبت به آن كارى كه مى‏كند به وجود آورد.

     توضیح آنكه: انسان نباید كارى را كه به آن علاقه ندارد (بخصوص كارهاى فكرى) انجام دهد، زیرا در این صورت آن كار با حواس پرتى و ناصحیح انجام مى‏شود.

     بنابراین من به تو توصیه مى‏كنم هر كارى را كه مى‏خواهى انجام دهى اوّل آن را، نتایج آن را، اهمّیّت آن را، نقش آن را در سعادت خود و یا اجتماع بشناس و سپس به آن عشق پیدا كن كه در آن وقت به موفّقیّت كامل خواهى رسید.

     سوّم:

     استادم فرمود: یكى دیگر از چیزهائى كه تمركز فكر را در اختیار تو قرار مى‏دهد توكّل به خدا است، من در اینجا نمى‏خواهم تو را به مرحله توكّل وارد كنم. زیرا توكّل از مراحل بالائى است كه تو هنوز نمى‏توانى به آن دست یابى. ولى در همین مرحله تو باید بدانى كه همه كارها دست خدا است، لذا نباید از آینده‏ات، از فقرت، از مرضت، از هر نوع چیزى كه از آن نگرانى دارى بترسى و حواست پرت آنها باشد، و الاّ هر مقدار ایمانت به خدا و توكّلت به پروردگار كمتر باشد مسائل زیادى در زندگى حواست را پرت مى‏كند و نمى‏توانى در چیزى كه باید تمركز فكر در آن داشته باشى حواست را جمع كنى.

     سپس استاد فرمود: مطلبى كه بعضى آن را «سرّ اكبر» یا راز بزرگ مى‏نامند. این است كه اگر مى‏خواهید كسى را نصیحت كنید و یا مطلبى در خودتان و یا دیگرى اثر مثبت داشته باشد آن را در بخش دوّم از سه بخش خواب و «خلسه» و بیدارى تلقین نمائید، زیرا در آن زمان تمركز فكرى بیشترى انسان دارد.

     توضیح آنكه انسان وقتى مى‏خواهد بخوابد ابتداء بیدار است و سپس به حال «خلسه» مى‏رود یعنى بین خواب و بیدارى قرار مى‏گیرد و بعد بخواب عمیق فرو مى‏رود.

     آنچه مورد بهره بردارى در تمركز فكر و تلقین باید قرار بگیرد مرحله دوّم (حالت خلسه) در هنگام بخواب رفتن و در هنگام بیدار شدن است، چون اشخاص در این مرحله 7 تا 10 دقیقه‏اى در حالت خلسه و هیپنوتیزم و تمركز فكر هستند.

     لذا هر گونه تلقین و اندرز و سخن در او اثر مى‏كند و اثر بسیار عمیق و ارزنده‏اى دارد، نهایت باید راز قوانین تلقین را انسان بداند و متوجّه باشد كه تلقین با یك بار در حالت خلسه در خود و یا در طرف اثر نمى‏كند، بلكه بایستى 20 بار هر تلقینى تكرار شود، مثلاً بیست بار در صبح بگوید: «من شجاع هستم». تا از هیچ چیز نترسد و استقامت پیدا كند.

     و نیز تلقین در یك روز یا دو روز اثر نمى‏كند، بلكه بایستى بیست روز تا چهل روز تكرار شود، البته اثرش در اشخاص (به خاطر تفاوت درجه تلقین پذیرى آنها) فرق مى‏كند و باید دانست كه جمله‏اى كه باید تلقین گردد نباید هر روز عوض شود، بلكه حتّى در تمام مدّت چهل روز یك مطلب تلقین گردد، و اگر تلقین به وسیله ضبط صوت به عمل آید بهتر است و انسان دیرتر از حالت خلسه بیرون مى‏آید، و دیگر آنكه تلقین نباید حالت منفى داشته مثلاً حتّى نگوید: كه «من مریض نیستم» بلكه بگوید: «من سالمم» و یا «من ضعیف نیستم» بلكه بگوئید: «من قویم» و جمله‏اى را كه مى‏خواهید به خود تلقین كنید یا باید با صداى خود و یا با صداى كسى كه دوستش دارید (مثلاً استادتان) در نوار كاست ضبط كنید و شب، قبل از بخواب رفتن و یا صبح قبل از بیدار شدن ضبط صوت را روشن كنید و آن جملات را بشنوید.

     و بالأخره جمله‏اى كه باید به شما تلقین شود اگر با مهربانى و كمال محبّت ادا گردد و بیست مرتبه هر روز در مدّت چهل روز تكرار شود نتیجه مطلوبى خواهید گرفت.

 

«نظرات یك مرتاض»

     در هندوستان در شهر پونا وقتى در كنار رودخانه آن شهر ایستاده و منتظر یكى از دوستان بودم، مردى را دیدم كه اعمال خارق العاده‏اى انجام مى‏داد او با زبانهاى مختلف كه من جمله عربى و فارسى بود حرف مى‏زد زیرا اوّل فكر مى‏كرد من عربم و با عربى حرف زد و بعد كه متوجّه شد من فارسم با من فارسى سخن گفت در علوم غریبه استاد بود هیپنوتیزم و خواب مغناطیسى از كارهاى معمولى او بود در همان مدّتى كه در كنار رودخانه نزد من ایستاده بود چند قلم از هنر نمائیهاى خود را به معرض نمایش گذاشت كه مرا متعجّب كرد، از او پرسیدم: بزرگترین رمز موفّقیّت تو در این همه هنر و دانش چیست؟ او به من گفت:

     عمده موفّقیّت من و مایه اصلیش مسئله‏اى بوده كه استادم در اوایل شروع به ریاضتم به من دستور داد و آن این بود كه چندین ماه مرا وادار به در اختیار گرفتن تمركز فكرم نمود.

    او به من گفت: كه اگر فكرت را متمركز كنى و حواست را جمع نمائى به آنچه بخواهى مى‏رسى.

     او مى‏گفت: حواس جمعى در هر كارى لازم است و تمام كارهاى فوق‏العاده و بلكه خارق العاده با حواس جمعى باید انجام شود.

     من در مدّت عمرم به تجربه فهمیده‏ام كه حتّى تردستیها و چشم‏بندیها و هیپنوتیزم و كلیّه علوم غریبه و تمام اعمالى كه مرتاضها انجام مى‏دهند بدون تمركز فكر امكان پذیر نیست.

     آن هنرمند هندى به من مى‏گفت: من در جوانى آن قدرى كه براى به دست آوردن تمركز فكر تلاش كرده و زحمت كشیده‏ام براى هیچ مسئله دیگرى از قبیل این همه هنرهائى كه شما از من مشاهده مى‏كنید رنج نبرده‏ام. زیرا به هر هنرى كه مى‏رسیدم مى‏دیدم مایه اولیّه و زیر بنایش تمركز فكر است.

     من در شهر بنارس سالها عاشق دخترى بودم و چون به او تمركز فكر پیدا كرده بودم تمام اعمال و حركات او را با آنكه فاصله مكانى زیادى از من داشت مى‏دیدم و مشاهده مى‏نمودم و تمام اعمالش را زیر نظر مى‏گرفتم من الآن اكثر اعمال خارق العاده را با نیروى تمركز فكر انجام مى‏دهم.

     بعضى معتقدند كه اگر انسان بتواند به نیروى تمركز فكر به طور كامل و صحیح دست یابد همه كارهاى خارق العاده را مى‏تواند انجام دهد. زیرا روح انسان داراى نیروى عجیب و بلكه چون منتسب به خدا است و خداى تعالى فرموده: وَ نَفَخْتُ فیهِ مِنْ رُوحىداراى نیروى بى‏نهایت است.

    بر این اساس اگر روح انسان تمام نیروى فكرى خود را روى چیزى بسیج كند و تمركز در خود به وجود آورد قطعا همه كارهاى مهم را مى‏تواند انجام دهد.

     شاید شما شنیده باشید كه بعضى از مرتاضها در این مملكت مى‏توانند قطار را نگه دارند من خودم مى‏توانم آهو را در حال فرار فقط با تمركز فكر و نگاه به او، او را در جاى خود میخكوب كنم و نگذارم فرار كند من خودم مى‏توانم مار و حیوانات ضعیفى مانند آن را در اثر قوّه اراده و تمركز بى‏جان كنم و حتّى او را بخشكانم.

     واقعا هم این مرتاض هندى مى‏توانست این كارها را بكند و همان گونه كه او مدّعى بود من هم معتقدم كه او تمام هنرهاى فوق العاده و عجیب و غریب را با تمركز فكر انجام مى‏داد

استاد ابطحی

انجمن علوم غریبه و سیروسلوک(لقمان) حتما کلیک کنید

:: نوع مطلب : «دستورات تمركز فكر» ,

:: نوشته شده توسط : محمد در جمعه 20 مهر 1386 و ساعت 01:10 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین